Kupte si už nyní

Triatlon

COV_foto_id_sOH3fkC9ThAAAAAAAAB9yg

Triatlon spojuje plavání, jízdu na kole a běh. Vše se odehrává bez jakýchkoliv přestávek, závodníci mění výstroj mezi jednotlivými disciplínami v tzv. depu. Podle vzdáleností, na kterých se závodí, se odlišují i jednotlivé typy triatlonu. Těmi nejznámějšími jsou sprint triatlon (0,75 km plavání – 20 km na kole – 5 km běhu), krátký, tzv. olympijský triatlon (1,5–40–10), střední triatlon (1,9–90–21) a dlouhý triatlon (3,8–180–42,2). Pod triatlon jsou však zahrnuty i další druhy kombinací jednotlivých disciplín, jako například aquatlon (plavání – běh), duatlon (běh – kolo), terénní či zimní triatlon (běh –horské kolo – běžecké lyžování) nebo kvadriatlon (triatlon + kajak).

HISTORIE

Triatlon je na vrcholné mezinárodní scéně poměrně mladým sportem. Jeho kořeny sice sahají do 20. let minulého století, kdy se ve Francii zrodilo sportovní klání zvané příznačně „Les Trois Sports“ (tři sporty), jeho pravá historie se ovšem datuje až od roku 1974. V roce 1978 se začala psát historie legendárního havajského Ironmana. Závod železných mužů a žen na americkém ostrově je prestižním podnikem tohoto sportu, který ze závodníků dělá legendy a z fanoušků nevěřícně zírající svědky obrovských fyzických i morálních výkonů. V obvykle čtyřicetistupňové výhni Havaje účastníci absolvují 3,8 km plavání, 180 km cyklistiky a maratonský běh. První triatlonový závod na českém území se konal 21. června 1980, kdy závodilo na Slapské přehradě 27 mužů (2 km plavání, 60 km cyklistiky a 20 km běh). O rok později se jel v Plzni první oficiální otevřený závod pod názvem Železný muž. Do programu letních her se závod všestranných vytrvalců zařadil v Sydney v roce 2000. Jan Řehula si tehdy připsal jeden z největších úspěchů v historii českého triatlonu a z Austrálie si odvezl bronzovou medaili. V současné době zažívá triatlon celosvětově obrovský boom a stává se tak novou výzvou pro všechny vyznavače vytrvalostních sportů.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Olympijský triatlon zahrnuje plaveckou část o délce 1 500 m, cyklistický úsek dlouhý 40 km a desetikilometrový běh. Od olympijských her v Tokiu 2020 je součástí i divácky atraktivní závod smíšených štafet, při kterém se muži a ženy střídají na trati krátkých distancí.

JAK ZAČÍT S TRIATLONEM?

Česká triatlonová asociace registruje desítky triatlonových klubů, které působí po celé České republice. Jejich seznam je k nahlédnutí na internetových stránkách asociace. Začínající triatlonisté a děti najdou podrobnější informace na webu Triatlon, případně mohou zaslat dotaz na adresu agegroup@triatlon.cz.