Taneční sport

20230614_112354_REI_3139

Taneční sport je disciplína, která vychází zejména ze společenského tance. Taneční páry soutěží na odpovídající hudbu s cílem co nejlépe vyjádřit charakteristické rysy tance, rytmus i melodii. Tančí se ve dvou disciplínách – standardní a latinskoamerické tance, a také v jejich modifikacích – showdance a formace. Páry jsou rozděleny do věkových kategorií a výkonnostních tříd. Mezi další disciplíny tanečního sportu řadíme i breaking, který patří mezi nejpopulárnější styly hiphopového tancování a rozšiřuje se po celém světě. Ať už v Británii, USA nebo kdekoliv jinde, lidé tíhnou k vyzdvihování pouze tzv. power moves (energické, švihové a silové pohyby, prvky). Skutečný b-boy by ale měl zvládnout všechny prvky b-boyingu. Ti, kteří zdůrazňují styl a jedinečnost prostřednictvím footworků a freezů, jsou ve sporu s těmi, kteří zase kladou důraz na power moves a jejich kombinace.

TANEČNÍ SPORT NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Taneční sport se stal sportem olympijským a je ve formě breakingu historicky poprvé součástí OH 2024 v Paříži.

BREAKING

Vznik breakdance b-boyingu, jenž známe v dnešní podobě, ovlivnily taneční styly, které existovaly již dříve. Na počátku 70. let se objevil další z prvků (stylů) tance, který ovlivnil rozvoj b-boyingu. Byl nazýván „Good foot“ a jeho stvořitelem byl James Brown. Název je odvozen z Brownova alba „Get On The Good Foot“ z roku 1972. Byl to první tanec označovaný jako freestyle dance a sdružoval prvky zahrnující pády, točení a záklesky - podobal se počátkům breakingu. Jak DJ-ové postupně přicházeli na nové způsoby prodlužování break beatů v hudbě, měli tanečníci čím dál více prostoru pro experimentování. První b-boys předváděli pády na zem a opětovné zvedání na údery v break beatu.

B-boying – breaking pochází z Bronxu v New Yorku. Byl to opět DJ Kool Herc, nazývaný “Otec Hip Hopu”, jenž poprvé použil označení B-boy. Kool Herc byl první hip hopový DJ, který vyvinul techniku mixování desek tak, že taneční hudba vlastně nikdy nepřestává hrát. V dnešní době se pak b-boys snaží získat styl zejména provedením komplikovaných freezů, nejlépe v napojení několika za sebou. Doby, kdy b-boys předváděli své umění na ulici a v místních klubech, jsou dávno pryč. Dnes jsou pořádány velké akce a mezinárodní battles po celém světě.

STANDARDNÍ A LATINSKOAMERICKÉ TANCE

Tanec se jako přirozená pohybová aktivita spojená s hudbou vyvíjel po staletí v celém světě. Mluvíme například o brazilské sambě, kubánské rumbě, americkém jivu nebo o vídeňském valčíku či anglickém waltzu. Postupně byla jednotlivým směrům dána pravidla a nejpopulárnější společenská kulturní aktivita se dočkala prvních soutěží již na přelomu 19. a 20. století. První neoficiální mistrovství světa se konalo v roce 1909, o padesát let později se taneční soutěž poprvé v historii dostala na televizní obrazovky. V současné době se bojuje o nejvyšší tituly na mistrovství světa, kontinentálních mistrovství a na soutěžích seriálu Grand Slam.

JAK ZAČÍT S TANCEM?

Bližší informace o standardních a latinskoamerických tancích najdete na webu Českého svazu tanečního sportu. Bližší informace o breakingu najdete na webu České asociace moderního tance.