Kupte si už nyní

Taekwondo

taekwondoo

Podstatou toho bojového umění je obrana beze zbraně. Vystihuje to také doslovný překlad z korejštiny: Tae - kop, skok nebo úder nohou, Kwon - údery rukou či pěstí, Do - cesta, metoda výuky. Smyslem taekwonda je dosáhnout jak tělesné síly, tak disciplinovaného myšlení. Na olympijských hrách se soutěží v disciplíně kyorugi, což je v překladu boj. Jedná se o sportovní plnokontaktní zápas v chráničích. Pro taekwondo jsou specifické elektronické vesty, které chrání trup, zároveň určují sílu a přesnost kopu. 

HISTORIE

Taekwondo vzniklo v Koreji, nejdříve se jednalo o bojové umění určené vojákům. Na počátku 20. století se taekwondo stalo dominantní formou bojových umění cvičených v Koreji a následně bylo označeno jako korejské národní bojové umění. V roce 1973 vznikla Světová federace taekwondo (World Taekwondo) jako celosvětový legitimní řídící orgán tohoto sportu a ve stejném roce se konalo první mistrovství světa v jihokorejském Soulu. Na olympijských hrách se taekwondo objevilo jako ukázkový sport v Soulu 1988 a do programu her bylo zařazeno v Sydney 2000.

DISCIPLÍNA KYORUGI A VÁHOVÉ KATEGORIE, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

  • Muži – muší váha (58 kg), pérová váha (68 kg), welterová váha (80 kg), těžká váha (nad 80 kg)
  • Ženy – muší váha (49 kg), lehká váha (57 kg), lehká střední váha (67 kg), těžká váha (nad 67 kg)

JAK ZAČÍT S TAEKWONDEM?

V České republice působí několik sportovních klubů, které se specializují na taekwondo. Jejich seznam a bližší informace naleznete na internetových stránkách Českého svazu taekwondo.