Kupte si už nyní

Stolní tenis

_93Q4281

Stolní tenis patří k vůbec nejrychlejším sportům. Jde o velice komplexní odvětví, kde kromě fyzických předpokladů a úderové techniky také výrazně záleží na psychice, schopnosti soustředění a taktické vyspělosti hráče. Jedná se o bezkontaktní míčový sport hraný s pálkou na speciálním stole, který je v polovině rozdělený 15,25 cm vysokou síťkou. Utkání se hraje na předem určený počet vítězných setů, většinou tři až čtyři. Set vyhraje hráč, který jako první získá 11 bodů. Výjimkou je případ, kdy oba hráči získají 10 bodů. Tehdy vyhraje sadu ten hráč, jenž jako první získá vedení o 2 body. Stejná pravidla platí i pro čtyřhru.

HISTORIE

Stolní tenis se vyvinul ze společenské hry, která se kolem roku 1880 rozšířila z Číny do Velké Británie. Sportem se tato hra stala po vytvoření celuloidového míčku, díky kterému se dal předvídat odskok a začalo mít smysl počítat body. První světový šampionát ve stolním tenisu hostil Londýn již v roce 1926, olympijské premiéry se „ping-pong“ dočkal až roku 1988 v jihokorejském Soulu. Právě asijští sportovci z Jižní Koreje a Číny jsou v rámci olympijských her těmi nejúspěšnějšími. Z celkového počtu 88 medailí dosud rozdělených na sedmi olympijských hrách dohromady získali plných 65.

Přestože ve výčtu medailistů na olympijských hrách čeští stolní tenisté a tenistky chybí, historicky to byli právě reprezentanti naší země, kteří zejména v začátcích tohoto sportu patřili mezi nejlepší na světě. Legendární Bohumil Váňa vybojoval na mistrovství světa celkem třináct zlatých medailí, Ivan Andreadis devět a Marie Kettnerová jich měla ve své sbírce šest. Vůbec posledními českými mistry světa se v roce 1957 ve Stockholmu stali Ivan Andreadis a Ladislav Štípen ve čtyřhře. Hráči bývalého Československa a následně České republiky ve druhé polovině minulého století vozili medaile především z evropských šampionátů. Ilona Voštová vyhrála dvouhru žen na šampionátu 1968 v Lyonu, Milan Orlowski je mistrem Evropy ve dvouhře z roku 1974, kdy se hrálo v Novém Sadu. A naposledy se ze zlata radoval pár Jindřich Panský, Marie Hrachová ve smíšené čtyřhře v roce 1986 v Praze.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Dvouhra mužů, dvouhra žen, soutěž družstev mužů, soutěž družstev žen a smíšená čtyřhra.

JAK ZAČÍT SE STOLNÍM TENISEM?

Stolní tenis je celosvětově nejrozšířenějším sportovním odvětvím, a to jak na závodní, tak i na rekreační úrovni. V současné době registruje Česká asociace stolního tenisu 26 381 aktivních hráčů sdružených v 1 227 oddílech. Seznam oddílů a klubů naleznete na webových stránkách České asociace stolního tenisu.