Kupte si už nyní

Sportovní střelba - trap

Přijďte si zkusit stanoviště se sportovní střelbou.

střelba

Soutěže se dělí do tří skupin podle zbraní, které střelci požívají, na disciplíny pistolové, puškové a brokové. V pistolových a puškových disciplínách pálí střelci do terčů, kde hodnotu zásahu určují soustředné kruhy. Brokaři se snaží zasáhnout asfaltové terče „holuby“, které vylétávají rychlostí kolem 100 kilometrů v hodině pod různými úhly do různých směrů. Pro úspěch je zásadní přesnost, v některých střeleckých disciplínách i rychlost a postřeh.

HISTORIE

Střelba jako sport se rozvíjela na evropském kontinentu po staletí. První střelecké kluby vznikly v Německu už před 500 lety. Ve druhé polovině devatenáctého století se začala vytvářet pravidla pro soutěže, včetně pravidel bezpečného zacházení se zbraněmi. Se založením světové střelecké organizace „Mezinárodní unie střeleckých federací a asociací“ v roce 1907 je spojeno úsilí o sjednocení terčů, vzdálenosti střelby, počtu výstřelů, vymezení poloh ke střelbě a použití zbraní a střeliva. To vše se však podařilo až mnohem později. Sportovní střelba je součástí olympijských her od samého počátku, chyběla pouze v roce 1904 a 1928. Z pěti disciplín, ve kterých se rozdělovaly medaile na premiérových hrách, narostl počet až na současných patnáct. Ženy mohly startovat poprvé na hrách v Mexico City v roce 1968 ve smíšených soutěžích. O 16 let později už soutěžily samostatně i s možností účasti ve smíšených soutěžích. K definitivnímu rozdělení střeleckých soutěží podle pohlaví došlo až od olympijských her v Atlantě v roce 1996.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

50 m libovolná malorážka, tři pozice (muži/ženy), 10 m vzduchová puška (muži/ženy), 25 m rychlopalná pistole (muži), 25 m sportovní pistole (ženy), 10 m vzduchová pistole (muži/ženy), 10 m vzduchová puška (smíšené týmy), 10 m vzduchová pistole (smíšené týmy), Skeet (muži/ženy), Trap (muži/ženy), Trap (smíšené týmy)