Šplh
Šplh na laně představuje specifika sportovní disciplíny, při které je výkonnost závodníka ovlivněna několika základními aspekty: maximální sílou svalů, výbušnou sílou svalů, silovou vytrvalostí a technikou šplhu.
Závodník sedí pod lanem a drží se ho jednou rukou. Druhá ruka se dotýká země s čidlem, které hlídá předčasný start. Po třetím zvukovém signálu (pípnutí) se bez přírazu (pomoci nohou) šplhá nahoru co nejrychleji a závodníci a závodnice se snaží co nejdříve sepnout časomíru. Muži nad 18 let šplhají do 8 metrů, všechny ostatní kategorie do 4,5 metrů.
Čeští šplhači jsou absolutní světovou špičkou a dominují všem disciplínám a závodům, kterých se v zahraničích zúčastní. Dokazují to i světové rekordy na všech oficiálních délkách lana v České republice, která má pravděpodobně nejpřísnější pravidla na světě.
ŠPLH NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH
Šplh na laně byl olympijskou disciplínou. V roce 1924 v Paříži získali Češi zlatou a bronzovou medaili. Bedřich Šupčík s časem 7,20 s a Ladislav Vácha s časem 7,80 s ukázali světu sílu a odhodlání našich gymnastů.