Kupte si už nyní

Softball

TD_21-08-07_43

Softball je kolektivní pálkovací hra podobná baseballu. Pálkaři se snaží odpálit míč tak, aby oběhli čtyři mety na hřišti a tak zaznamenali bod. Polaři se naopak snaží pálkaře vyautovat. Zápas se dělí na směny, kde je každý tým v útoku a pak v obraně. Směn je celkem 7. Softball hrají ženy, muži, děti, veteráni i smíšené týmy.

HISTORIE

První zmínka o softballu pochází ze Spojených států amerických, kde se v roce 1887 odehrálo historicky první utkání. Postupně se rozšiřoval do dalších zemí, dnes je populární po celém světě, především pak v Severní a Jižní Americe, na Novém Zélandu, v Austrálii, Japonsku nebo Číně. Do Československa se softball dostal prostřednictvím YMCY v květnu 1919. Sportovní svaz pak byl ustaven v roce 1963 v Praze.

SOFTBALL NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Softball byl na programu olympijských her čtyřikrát v letech 1996 až 2008. Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru doporučil softball spolu s baseballem opět na program olympijských her v roce 2020 v Tokiu a v roce 2024 v Los Angeles. V Japonsku i ve Spojených státech je totiž tento sport velice populární.

JAK ZAČÍT S SOFTBALLEM?

Bližší informace o softballu naleznete na oficiálních webových stránkách České softballové asociace (ČSA) nebo na webu Pálkovaná. Krátký animovaný film o pravidlech softballu je možné zhlédnout na YouTube.