Kupte si už nyní

Toyota Skatepark

Ať jsi začátečník nebo se považuješ za profíka, přijď si vyzkoušet jízdu na skatu.

Skate Toyota

Skateboarding je individuální sport, rozvíjející osobnost a kreativitu, který klade důraz na koordinaci pohybů. Lze jej chápat různými způsoby - jako rekreační aktivitu, nebo jako jistou formu umění, pro někoho je to práce, pro někoho dopravní prostředek. A nedílnou součástí je i závodní forma skateboardingu. Každá z těchto forem skateboardingu má své věrné příznivce.

SKATEBOARD

Skateboard se skládá ze několika samostatných součástí. Deska je z javorového dřeva ze sedmi vrstev, na ní je nalepený grip, který pomáhá při provádění triků a neklouže po něm bota. Trucky jsou nápravy skateboardu (nejčastěji z hliníku, ale používá se i titan). Na trucku jsou ocelová kuličková ložiska a na ložiskách samotná kola. Kvalita a čistota ložisek ovlivňují rychlost skateboardu. Tvrdost koleček ovlivňuje typ povrchu pro jaký jsou kolečka určena. Na horší povrchy jsou určena měkká kola, na hladké povrchy, například ve skateparku, tvrdá kola.

HISTORIE

Skateboarding vznikl v Kalifornii někdy ve čtyřicátých letech dvacátého století, kde surfaři při absenci větru a vln, přimontovali na prkno trucky a kola z bruslí. A tak vznikl skateboard. První závody jsou datovány již do let šedesátých, nicméně do sedmdesátých let se jednalo o minoritní zábavu. Vzestupný trend přišel s rozvojem kol vyráběných z polyurethanu a skateboarding postupně objevil vypuštěné bazény, radiusy a vertikální rampy. Další rozvoj přišel s objevem triku ollie (1976), což je výskok na skejtu bez odrazu nohou od země. Trik objevil Alan Genfald. Tím se rozvinula nová disciplína street a ze skateboardingu se začíná stávat fenomén. V Čechách se první skateboardy objevily v letech sedmdesátých a vše vygradovalo v podobě akce Euroskate v roce 1988, která se konala v Praze. V devadesátých letech se objevily první české značky, skateshopy, začal se konat závod Mystic Sk8 Cup, díky kterému se k nám podívaly ty největší hvězdy skateboardingu a rozjela se série Českého skateboardového poháru (ČSP), který pořádá Česká asociace skateboardingu dodnes. V roce 2016 byl skateboarding přijat mezi olympijské sporty a v roce 2021 se poprvé objeví na LOH v Tokiu.

DISCIPLÍNY NA OH

Street, což je imitace překážek z ulic města jako jsou zábradlí, schody, zídky apod. Park, kde se jezdí v rádiusech imitující vypuštěný bazén.

JAK ZAČÍT SE SKATEBOARDINGEM?

Doporučujeme stát se členem jednoho z klubů pod českou asociací skateboardingu a začít navštěvovat pravidelné tréninky. Na webu asociace www.czechskateboarding.cz jsou k dispozici veškeré potřebné informace pro každého, kdo se zajímá o skateboarding. Na sociálních sítích je najdete pod @Czechskateboarding.