Kupte si už nyní

Toyota skatepark

COV_foto_TD_21-08-01_43

Skateboarding je individuální sport, rozvíjející osobnost a kreativitu, který klade důraz na koordinaci pohybů. Lze jej chápat různými způsoby - jako rekreační aktivitu, nebo jako jistou formu umění, pro někoho je to práce, pro někoho dopravní prostředek. A nedílnou součástí je i závodní forma skateboardingu. Každá z těchto forem skateboardingu má své věrné příznivce.

HISTORIE

Skateboarding vznikl v Kalifornii někdy ve čtyřicátých letech dvacátého století, kde surfaři při absenci větru a vln, přimontovali na prkno trucky a kola z bruslí. A tak vznikl skateboard. První závody jsou datovány již do let šedesátých, nicméně do sedmdesátých let se jednalo o minoritní zábavu. Vzestupný trend přišel s rozvojem kol vyráběných z polyurethanu a skateboarding postupně objevil vypuštěné bazény, radiusy a vertikální rampy. Další rozvoj přišel s objevem triku ollie (1976), což je výskok na skejtu bez odrazu nohou od země. Trik objevil Alan Genfald. Tím se rozvinula nová disciplína street a ze skateboardingu se začíná stávat fenomén. V Čechách se první skateboardy objevily v letech sedmdesátých a vše vygradovalo v podobě akce Euroskate v roce 1988, která se konala v Praze. V devadesátých letech se objevily první české značky, skateshopy, začal se konat závod Mystic Sk8 Cup, díky kterému se k nám podívaly ty největší hvězdy skateboardingu a rozjela se série Českého skateboardového poháru (ČSP), který pořádá Česká asociace skateboardingu dodnes. V roce 2016 byl skateboarding přijat mezi olympijské sporty a v roce 2021 se poprvé objeví na LOH v Tokiu.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Street, což je imitace překážek z ulic města jako jsou zábradlí, schody, zídky apod. Park, kde se jezdí v rádiusech imitující vypuštěný bazén.

JAK ZAČÍT SE SKATEBOARDINGEM?

Doporučujeme stát se členem jednoho z klubů pod českou asociací skateboardingu a začít navštěvovat pravidelné tréninky. Na webu asociace jsou k dispozici veškeré potřebné informace pro každého, kdo se zajímá o skateboarding.