Kupte si už nyní

Šerm

Olympijský festival Tokio 2020 Praha_high (5)

Ostrý intelekt, dokonalá koordinace pohybů, rychlost, vytrvalost, dovednost a síla. To jsou základní předpoklady pro úspěch v šermu. Šermíř navíc nesmí podléhat tlaku, musí předvídat protivníkovy akce a podle toho volit taktiku. V současné době muži i ženy šermují třemi druhy zbraní: fleretem, kordem a šavlí, z toho fleret a kord jsou zbraně bodné, šavle je zbraň sečná i bodná. Každá zbraň má jiný platný povrch zásahu. U fleretu je platnou zónou trup protivníka, u šavle tělo od pasu nahoru včetně hlavy a u kordu celé tělo. Souboj se koná na planši o rozměrech 14 m x 1,5 m. Díky speciální výstroji a moderní technice jsou šermíři připojeni k elektronickému zařízení, které zaznamenává, jestli došlo ke kontaktu zbraně se soupeřovým platným povrchem. Díky mnoha bezpečnostním prvkům se jedná o sport s velice nízkou úrazovostí.

HISTORIE

Šerm je tak starý jako lidstvo samo. Sportovní šerm se zrodil přibližně před 200 lety, první turnaj sportovního šermu proběhl v Londýně v roce 1827. Na programu olympijských her je šerm nepřetržitě od prvních novodobých her v roce 1896 až dodnes.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

V Paříži bude rozděleno 12 sad medailí, soutěžit se bude ve všech zbraních:

  • Muži – fleret, kord, šavle – jednotlivci i družstva
  • Ženy – fleret, kord, šavle – jednotlivci i družstva

Oproti běžným soutěžím, kdy se v kategoriích jednotlivců šermují předkola skupinovým systémem, na jejichž základě je poté vytvořen vyřazovací pavouk, na OH jsou šermíři nasazeni dle pozice ve světovém žebříčku přímo do eliminačních bojů a skupinový systém se neuplatňuje.

Soutěž týmů probíhá stejně jako na běžných soutěžích, nasazení týmů do pavouka soutěže taktéž odpovídá jejich pozici ve světovém žebříčku a šermují se rovnou eliminační boje.

JAK ZAČÍT SE ŠERMEM?

Nejvhodnější věk pro začátek je 9 - 10 let, ale šermují už i osmileté děti. Někteří začínají i jako dospělí, šermovat se dá do vysokého věku, konají se soutěže veteránů i pro sedmdesátileté a starší. Adresář šermířských oddílů, se nachází na internetových stránkách Českého šermířského svazu.