Kupte si už nyní

Saně

gettyimages-96719227

Vyzkoušejte si jízdu na saních

Sportoviště na festivalu: Fosfa boby, saně, skeleton

K dispozici bude ledová dráha dlouhá 100 m, na které si budete moci vyzkoušet jízdu na saních pod odborným dohledem. 

Sáňkařský sport se zcela jistě řadí mezi adrenalinové sporty. Závody a tréninky probíhají na speciálních sáňkařských drahách, které jsou vybudované z betonu převážně s umělým chlazením. Toto sportoviště je vybudováno pro tři sporty, a to pro boby, saně a skeleton. Dosahovaná rychlost na drahách se liší vlivem samotné konstrukce a spádu tělesa dráhy. Nové sáňkařské dráhy se dle pravidel mezinárodní sáňkařské federace FIL musí konstruovat na maximální rychlost 130 km/hod., ale jsou na světe dráhy, kde se dosahuje vyšších rychlostí např. v kanadském Whistleru je to přes 150 km/hod. Na rozdíl od bobů nebo skeletonu se startuje v sedě odrazem od startovních madel, poté závodníci se odpichují pomocí rukou – na prstech rukavic kvůli tomu mají hroty. Pak zalehnou a saně řídí tlakem na ohnutiny saní. Sportovec je vybaven speciální helmou s velikým průhledným štítem, má aerodynamickou kombinézu a speciální boty. V Soči 2014 se poprvé jel také závod štafet, v němž soutěží žena, muž a dvojice – obvykle závodí dva muži. Také v závodě sáňkařů jde o to mít co nejnižší součet časů ze všech absolvovaných jízd.

HISTORIE


Saně byly jako dopravní prostředek používány už dávno. Závodili na nich možná už Vikingové, oficiálně však historie sáňkařských klání začala ve Švýcarsku v roce 1883. První světový šampionát proběhl v roce 1955, na olympiádě startovali sáňkaři o devět let později v Innsbrucku 1964. První mistrovství Evropy se konalo v roce 1914 v Liberci na Ještědu.


DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE


Jednosedadlové saně žen a mužů, dvousedadlové saně, štafeta (složená z žena, muž, dvojice)


NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH SPORTOVCŮ


Jindřich Zeman, Vladimír Resl – 6. OH 1976, Dana Beldová – Spálenská – 6. OH 1968,
Oldřiška Hátlová–Tylová – 6. OH 1964


JAK SE STÁT SÁŇKAŘEM?


V Česku existují dvě sáňkařské dráhy, a to ve Smržovce a v Klášterci nad Ohří. Českomoravská sáňkařská asociace, kde vám rádi poskytnou bližší informace, má také sportovní centrum mládeže. Kompletní seznam kontaktů najdete na www.sane.cz.