Kupte si už nyní

Ragby

Olympijský festival Tokio 2020_high (7)

Tento typický sport prestižních anglických univerzit je často nazýván také „barbarským sportem, který hrají gentlemani“. Cílem hry je dopravit míč nesením nebo kopáním do soupeřova brankoviště a tam jej položit. Hráči můžou míč dopředu kopat a přenášet, případně si jej přihrávat dozadu. Soupeře s míčem je možné zastavovat pomocí takzvané skládky. Ragby se hraje ve variantách 15 na 15, 7 na 7 (= rugby union), případně 13 na 13 (rugby league).

HISTORIE

Ragby vzniklo v anglickém městě Rugby v roce 1823. Dle legendy jednoho ze studentů při hraní fotbalu omrzela jeho pravidla, a tak vzal míč do rukou a přeběhl s ním celé hřiště. Byl to William Webb Ellis, po kterém je pojmenována i slavná trofej pro vítěze mistrovství světa, jež se pořádá stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky.

Zakladatelem českého ragby je Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence. On a jeho kamarád František Rubr založili první klub v Brně. Sekora přeložil první pravidla hry z francouzštiny. V roce 1931 sehrálo Československo první oficiální mezistátní zápas, v němž prohrálo s Německem 0:38.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Do programu olympijských her se ragby vrátilo v roce 2016 ve variantě o sedmi hráčích, která se hraje v menším počtu a turnajově během několika dní, než nejrozšířenější klasické ragby v patnácti hráčích.

JAK ZAČÍT S RAGBY?

V České republice se ragby hraje zhruba ve třech desítkách klubů, jejich seznam a kontaktní informace se nacházejí na internetových stránkách České rugbyové unie nebo na webu Mapa ragby.