Kupte si už nyní

Sportovní gymnastika - VISA parkour

covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaaikma.jpeg

Jedná se o novodobý, mladý a pestrý individuální sport, ve kterém se člověk učí zdolávat překážky různými způsoby jako jsou přeskoky, výlezy, kotouly, salta, a to vše bez vybavení a většinou v městském prostředí. V dnešní době už jsou na parkour vystavena specifická hřiště plná překážek z různých materiálů, která slouží jako ideální prostranství pro trénink. Ten, kdo chce s parkourem začít, bude potřebovat hodně síly a odrazu, a tak doporučujeme nejdříve zpevnit a posílit tělo cviky s vlastní vahou a pak teprve začít trénovat jednotlivé parkourové techniky.

HISTORIE

Parkour pochází z Francie, kde ho na přelomu 21. století zpopularizovala skupina Yamakasi a zejména David Belle. Jeho tatínek Raymond byl voják, který ve francouzské armádě při boji proti Vietnamu podstoupil speciální výcvik, jenž byl inspirovaný tzv. přirozenou metodou Georgese Héberta. Ta obsahovala běh, šplh, hod, plavání, ale i překonávání překážek, a to třeba i s břemenem na zádech. Tento výcvik se Raymondovi líbil a později jej využil ve své práci hasiče a dál se v něm zdokonaloval. Jeho syn David Belle přenesl tento způsob výcviku do městského prostředí a různě jej upravoval, aby se techniky daly používat co nejefektivněji. Se skupinou Yamakasi pak vymysleli také řadu nových technik a postupem času je všechny pojmenovali. Triky a pohyby, které David a Yamakasi ve městě prováděli a dali jim ucelené názvy, dnes známe jako parkour.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE SOUTĚŽÍ NA NÁRODNÍCH I MEZINÁRODNÍCH SOUTĚŽÍCH

Soutěží se ve dvou disciplínách: SPEEDRUN a FREESTYLE. Speedrun je disciplína založená na rychlosti. Závodník musí proběhnout 40m dlouhou dráhu plnou překážek tam i zpět a je pouze na něm, jaké bude v průběhu používat parkourové techniky. Jde pouze o to, aby doběhl do cíle v nejrychlejším čase. Freestyle je disciplína založená na kombinaci různých triků a salt, kdy se jedinci snaží v průběhu 25 vteřin ukázat ty nejtěžší triky. Důležité je, aby na sebe plynule navazovaly a aby je jedinci provedli s naprostou bezpečností provedení. Celkový výkon jedinců hodnotí šestičlenná porota body, které uděluje na základě předem stanovených tabulek a aktuálního navázání triků na sebe a plynulosti.

JAK ZAČÍT S PARKOUREM?

Parkourem se dnes zabývá celá řada sportovních klubů a oddílů, adresáře naleznete na internetových stránkách České gymnastické federace