Kupte si už nyní

Padel

COV_foto_MK2_0620

Padel je raketový sport, který se při soutěžní hře na body hraje výhradně jako čtyřhra, tedy dva páry proti sobě. Hraje se na unikátním kurtu o rozměru 20x10 m, jenž je oplocen zčásti kovovým pletivem a zčásti sklem. To je využíváno pro odrazy míčků. Kurt je uprostřed po celé šířce rozdělen cca metr vysokou sítí a každá dvojice hraje na své polovině. Na dané polovině nesmí míček spadnout dvakrát na plochu kurtu. Hráči používají specifické karbonové rakety s otvory pro menší odpor vzduchu a s poutkem na rukojeti, které slouží k větší bezpečnosti. Na zemi je pevný koberec s umělou trávou a pískovým prosypem.

HISTORIE

Padel je často označován jako sport 21. století, a to díky svému masivnímu a dynamickému rozvoji v posledních několika letech. Na celém světě ho už hrají miliony lidí. Jeho počátky se přitom datují do 60. let minulého století, kdy s nápadem v mexickém Acapulcu přišel obchodník Enrique Corcuera, který své venkovní hřiště obehnal zdmi. Z Jižní Ameriky se brzy padel dostal do Evropy, a to díky Alfonsu de Hohenlohe, jenž ho u svého přítele v Mexiku viděl a v roce 1970 postavil první kurty ve španělské Marbelle. V roce 1991 vznikla mezinárodní padelová federace FIP, o rok později vyhrála Argentina první mistrovství světa. V roce 1995 se v Itálii konalo první mistrovství Evropy a o deset let později v roce 2005 byl založen první profesionální okruh Padel Pro Tour (PPT), nyní hraný pod názvem World Padel Tour (WPT).

Česká padelová federace (ČPF) byla založena v roce 2015, přičemž v roce 2017 byla přijata za řádného člena FIP a ještě týž rok se reprezentace poprvé zúčastnila evropského šampionátu v portugalském Estorilu. V roce 2019 se následně stala spoluzakládajícím členem evropské padelové federace FEPA. V té době se už hrála Česká padelová tour, seriál oficiálních soutěžních turnajů, který je navázán na celostátní žebříček hráčů registrovaných v ČPF a také na MASTERS, tj. mistrovství České republiky. V Česku roste počet padelových kurtů a areálů. Nejvíc se hraje v Praze a Ostravě, ale oddíly jsou například i v Klatovech, Teplicích, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Berouně nebo Lounech.

PADEL NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Díky aktuálnímu celosvětovému rozmachu má padel jednoznačnou ambici i předpoklady se v budoucnu zařadit na program olympijských her. Agentura Deloitte ve své analýze vývoje padelu z roku 2023 předpověděla, že by k tomu mělo dojít v roce 2032 nebo 2036. Už v roce 2023 se padel představil poprvé jako nový sport na Evropských hrách v polském Krakově a čeští reprezentanti, kteří se tam nominovali, se tak poprvé stali součástí výpravy Českého olympijského týmu.

JAK ZAČÍT S PADELEM?

Bližší a souhrnné informace o českém padelu včetně kontaktů na jednotlivé kluby naleznete na oficiálních webových stránkách České padelové federace.