Kupte si už nyní

FuzeTea orientační sporty

orientak

Úkolem závodníka je pohybovat se v terénu s mapou a buzolou, ať už na horském kole, běžkách nebo pěšky a překonat trať v co nejrychlejším možném čase. Přitom musí navštívit v daném pořadí všechny kontrolní body, mezi nimi ale volí trasu dle vlastního uvážení. Orientační sporty mají čtyři disciplíny - orientační běh, orientační závody na horských kolech, lyžařský orientační běh a Trail-o, přičemž nejrozšířenější je orientační běh, kde je v České republice registrováno 12 tisíc závodníků. 

HISTORIE

Kolébkou orientačních sportů je Skandinávie, která pro ně má ideální podmínky – rozlehlé lesy a orientačně náročné terény. První závod v orientačním běhu se uskutečnil v roce 1897 v norském Oslu. Ve světě se sport začal rozšiřovat až ve druhé polovině 20. století. Dnes se mu věnuje přes milion lidí a Mezinárodní federace orientačních sportů (IOF) sdružuje 78 zemí.

ORIENTAČNÍ SPORTY NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Orientační sporty jsou uznaným sportem Mezinárodního olympijského výboru, zatím však nebyly zařazeny do programu OH. Od roku 2001 jsou však pravidelnou součástí Světových her.

JAK ZAČÍT S ORIENTAČNÍMI SPORTY?

Bližší informace o orientačních sportech naleznete na oficiálním webu Českého svazu orientačních sportů (ČSOS) a na webu Začít orienťák.