Kupte si už nyní

Motorsport

_93Q7154

Automobilový a motocyklový sport,  společně nazývané motorsport, patří k celosvětově nejrozšířenějším a nejpopulárnějším sportům. Mezinárodní motocyklová federace FIM, která řídí motocyklový sport, eviduje více než 120 národních svazů. Mezinárodní automobilová federace FIA dokonce více než 140. Nositelem národní sportovní autority pro motoristický sport v České republice je Autoklub České republiky, jenž má pověření od nejvyšších světových federací FIA a FIM. Motoristický sport zahrnuje množství různých disciplín, ze kterých jsou v České republice nejoblíbenější rally, motokros a plochá dráha. Česká republika se řadí mezi pořadatelské velmoci motoristického sportu, každoročně se zde koná řada závodů seriálů mistrovství světa, Evropy a dalších podniků s mezinárodní účastí. V loňském roce poprvé hostila také podnik světového šampionátu v rally.

Čeští reprezentanti patří ke světové špičce i v historických tabulkách sportovních výsledků. Zde je možné zmínit např. Elišku Junkovou v automobilovém sportu nebo později mimořádné úspěchy na motocyklových okruzích v podání Františka Šťastného. Následně pak 60. a 70. léta patřila především  enduru a motokrosu - ať už šlo o vítězství v mezinárodních Šestidenních či titul mistrů světa v motokrosu družstev. Na tyto úspěchy navazují sportovci také v současnosti, kdy každoročně získávají mnoho skvělých umístění včetně titulů mistrů Evropy a světa. Zájemci o motorsport začínají v některých disciplínách již v šesti letech. Skutečnost, že je motoristický sport vášeň na celý život, dokreslují závodníci ve věku přes šedesát let, kteří jsou stále schopni porážet i o několik generací mladší konkurenty. Také  proto je motorsport oblíbený jak v České republice, tak po celém světě.

HISTORIE

Motorsport se začal formovat v 19. století, kdy vznikaly první motocykly a automobily. Kolem roku 1900 se ve Francii konaly první automobilové a motocyklové závody. V únoru 1904 byl založen Český klub motocyklistů, o měsíc později Český klub automobilistů. Oba kluby od počátku spolupracovaly, v roce 1909 se sloučily pod Český klub automobilistů. V roce 1922 došlo k přejmenování na Autoklub Republiky československé, jehož následovníkem je dnes Autoklub České republiky.

MOTORSPORT NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Motorsport byl ukázkovým sportem na letních olympijských hrách v roce 1900, v současnosti na programu chybí. Automobilový a motocyklový sport patří mezi sporty uznané MOV. Od roku 2019 se pod hlavičkou FIA pořádají Motorsport Games v různých disciplínách.

JAK ZAČÍT S MOTORSPORTEM?

Všechny potřebné informace o motorsportu naleznete na internetových stránkách Autoklubu České republiky.