Kupte si už nyní

Lakros

COV_foto_id_sOH3fkC9ThAAAAAAAAIMhw

Lakros je kolektivním sportem, v němž spolu měří síly dva týmy. Hráči mají lakrosové hole (lakrosky), kterými se snaží vstřelit kaučukový míček do branky soupeře. Brankáři mají lakrosovou hůl, která má větší rozměr hlavy lakrosky, dále helmu a chrániče. Existuje několik variant lakrosu. V případě disciplíny sixes je z každého týmu na hřišti pět hráčů a brankář. Hráči se mohou libovolně střídat. U fieldlakrosu je v poli devět hráčů a brankář. Boxlakros se hraje mezi mantinely a je nejvíce kontaktní. Hráči mají chrániče a helmy a hrají ve stejné počtu jako v sixes. Ženy mají ve fieldu a sixes povinné pouze chrániče zubů, muži hrají s helmou a chrániči. Nově se ženy ve světě zapojily také do varianty boxlakros, kde už jsou chrániče nutné.

HISTORIE

Kolébkou tohoto sportu je Severní Amerika, kde lakros hráli již před několika sty lety indiáni z oblasti Velkých jezer. Říkali jí „bagattaway“, což v překladu znamená „malý bratr války“. Název „lacrosse“začali používat francouzští misionáři, jimž lakrosová hůl připomínala tvarem biskupskou berlu (francouzsky “la crosse”).Na českém území se hrají všechny zmíněné varianty lakrosu od druhé poloviny osmdesátých let, kdy byly založeny svazy mužského a ženského lakrosu, které nyní zastřešuje Česká lakrosová unie. Už předtím se zde hrála varianta jednoručního lakrosu, tedy český lakros. V hale se hraje bezkontaktní interkros. Mistrovství světa v ženském i mužském lakrosu se koná pravidelně každé čtyři roky, české reprezentační týmy se šampionátů účastní od roku 1993 (ženy) a 1994 (muži). První mistrovství světa v sixes se bude hrát v roce 2026. V posledních letech se lakros velmi rozšířil po celém světě. V současnosti je v rámci World Lacrosse organizováno 90 zemí, přitom jen za poslední dvě dekády se počet členských států zdvojnásobil.

LAKROS NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Šestkový lakros, jak se sixes v překladu nazývá, se dostal mezi pětici nových sportů, které pořadatelé olympijských her v Los Angeles 2028 jednorázově zařadili do programu. Lakros se pod pět kruhů vrací po dlouhých 120 letech. Nejdříve byl oficiálně na programu OH v letech 1904 a 1908, pak ještě třikrát jako ukázkový sport, konkrétně v letech 1928, 1932 a 1948.

JAK ZAČÍT S LAKROSEM?

Bližší informace o lakrosu naleznete na oficiálních webových stránkách České lakrosové unie.