Kupte si už nyní

Krasobruslení

gettyimages-1309303053

Zabruslete si na ledové dráze

Sportoviště na festivalu: BaP bruslení

Přijďte si zabruslit na ledovou dráhu a kluziště a užít si i krasobruslařské exhibice. Brusle budou na místě k zapůjčení. 

Jak vzniklo krasobruslení? Samostatný pohyb po ledě lidem nestačil. Chtěli být na bruslích nejrychlejší, nejobratnější, chtěli předvádět náročné prvky. Vzniká krasobruslení. Krasobruslení spojuje tanec, fyzickou kondici, techniku bruslení včetně akrobatických prvků při skocích.

HISTORIE

Obrovské ledové plochy stěžovaly lidem pohyb v přírodě. Lidé zkoušeli různé způsoby pohybu po ledě. Jako nejjednodušším způsobem se ukazují upravené kosti připevněné k noze – brusle.

Nálezy prvních kostěných bruslí se datují v tisících let před naším letopočtem. Nejstarší kovové brusle byly nalezeny v Maďarsku u Balatonu, ale více se rozšířily od 14. století v Nizozemí a Skandinávii. Brusle se k botám připevňovaly původně za pomoci řemínků. Díky pozdějšímu přechodu na ostření na dva břity se žlábkem mezi nimi se uživatelé mohli zbavit hůlek, které do té doby sloužily k odpichu. Američan Bushnell sestrojil ve Philadelphii v roce 1848 celokovové brusle, které se k botám připevňovaly ze stran šroubovacími svěrkami na kličku. Odtud již byl jenom krok k bruslím, které byly přímo připevněny na boty (šrouby, nýty) a používají se dodnes.

Krasobruslení na Olympijských hrách se poprvé představilo v roce 1908, kdy bylo stejně jako roku 1920 součástí letních olympijských her. Od roku 1924 je pravidelnou součástí zimních olympijských her.

Českoslovenští sportovci  se zúčastnili celkem 16 zimních olympijských her, tj. všech od roku 1924, kdy se konaly poprvé, až do  zániku společného státu v roce 1993. Od roku 1994 reprezentují na zimních olympijských hrách sportovci České republiky.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

sólo muži, sólo ženy, sportovní dvojice, tance na ledě a synchronizované bruslení ( tato disciplína však ještě nepatří mezi olympijské sporty)

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH SPORTOVCŮ

Úspěchy našich sportovců na zimních olympijských hrách jsou nemalé: zlatá medaile Ondreje Nepely z roku 1972, stříbro Karola Divína z roku 1960 a bronzové medaile Hany Maškové z roku 1968, Jozefa Sabovčíka z roku 1984 a Petra Barny z roku 1992.

Na XXIV. Olympijských hrách bude mít české krasobruslení zastoupení ve všech disciplínách: muži Michal Březina; ženy Eliška Březinová; sportovní dvojice Elizabeta Zhuk a Martin Bidař; tance na ledě sourozenci Natálie a Filip Taschlerovi.

JAK SE STÁT KRASOBRUSLAŘEM/KRASOBRUSLAŘKOU?

I vy můžete vstoupit do řad krasobruslařů v našich klubech. V kategoriích žen, mužů, sportovních dvojic, tanců na ledě a synchronizovaného bruslení skupin je v současné době sdruženo v rámci Českého krasobruslařského svazu 102 klubů. Devět klubů působí na území Jihomoravského kraje. Podrobnější informace naleznete na stránkách: www.czechskating.org.