Kupte si už nyní

Kolečkové sporty

KOLEČKOVÉ BRUSLENÍ

V kolečkovém rychlobruslení proti sobě závodí bruslaři na inline bruslích na tratích dlouhých od 100 m po klasický maraton. Jezdí se na 200 m dlouhé klopené dráze, neklopeném asymetrickém silničním okruhu a městských okruzích určených pro maraton. Jedná se o kontaktní sport, podle délky tratě startuje na dráze 4 až 40 bruslařů. Na dlouhých tratích závodníci dosahují průměrné rychlosti kolem 40 km/h, ve sprintu se dokáží dostat až na 70 km/h. Podobně jako v dráhové cyklistice se dlouhé závody často jezdí buď vyřazovacím způsobem (v každém daném kole je poslední z balíku vyřazen) či bodovacím způsobem (určená kola jsou bodovaná a v cíli vyhraje ten, kdo nasbíral nejvíce bodů v průběhu celého závodu).

HISTORIE

Kolečkové rychlobruslení je v České republice poměrně mladý sport, jenž se začal výrazněji rozvíjet po roce 2000. Ve světě se nejdříve závodilo na quad bruslích se dvěma řadami koleček po dvou. V devadesátých letech se přešlo na inline brusle, které mají tři nebo čtyři kolečka v řadě. Tato změna kolečkové bruslení výrazně zrychlila a přidala mu na atraktivitě. Světová federace World Skate každoročně pořádá mistrovství světa, nejúspěšnější zeměmi jsou Kolumbie, Francie, Itálie a Jižní Korea.

KOLEČKOVÉ RYCHLOBRUSLENÍ NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Kolečkové rychlobruslení je posledních několik her mezi „žadateli“ o zařazení do programu her, zatím však bohužel neúspěšně.

JAK ZAČÍT S KOLEČKOVÝM RYCHLOBRUSLENÍM?

Bližší informace naleznete na stránkách Českého svazu kolečkového bruslení, kde můžete najít nejbližší oddíl či závody.