Kupte si už nyní

Judo

Olympijský festival Tokio 2020 Praha_high (2) (1)

Původně japonské bojové umění je dnes sportem, který komplexně a optimálně podporuje tělesné i duševní zdraví. Díky osvojování nejrůznějších technik musí judista čelit stále novým výzvám. Například osvojení techniky pádu dává větší jistotu v každodenním životě. Základní ideou juda (znamená jemná cesta) je otevřený duel s cílem porazit soupeře hodem nebo v boji na zemi některou z povolených technik. Provedení techniky rozhodčí boduje waza ari nebo ippon (okamžitý konec utkání). Judisté oblékají tzv. judogi, které má přesně dané rozměry.

HISTORIE


Zakladatelem juda jako sportovního odvětví byl profesor Jigoro Kano. Vznik tohoto sportu se datuje do roku 1882, kdy měl Jigoro Kano prvních devět žáků a založil svou školu KODOKAN. KODOKAN-JUDO vycházelo z poznatků starých bojových umění a z praktikování Jiu-Jitsu. Dnes je toto japonské bojové umění široce rozšířené. Judo se na olympijských hrách poprvé objevilo roku 1964 v Tokiu, od roku 1972 je pevnou součástí olympijského programu. Ženy v judu zápolí od roku 1992.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE


Muži – superlehká váha (60 kg), pololehká váha (66 kg), lehká váha (73 kg), polostřední váha (81 kg),
 střední váha (90 kg), polotěžká váha (100 kg), těžká váha (nad 100 kg)

Ženy – superlehká váha (48 kg), pololehká váha (52 kg), lehká váha (57 kg), polostřední váha (63 kg),
 střední váha (70 kg), polotěžká váha (78 kg), těžká váha (nad 78 kg)

JAK ZAČÍT S JUDEM?

Po celé České republice působí mnoho sportovních oddílů, které se judu věnují. Jejich seznam a další informace naleznete na internetových stránkách Českého svazu judo.