Kupte si už nyní

Jezdectví

covfotopancerzvara060804.jpg

Jezdectví je výjimečný sport, ve kterém je partnerem člověka kůň. V průběhu výcviku a společného soutěžení vzniká mezi oběma jedinečný vztah, ve kterém musí vládnout naprostá důvěra a sportovní výkony jsou postaveny na absolutní souhře dvojice.

Jezdecký sport zahrnuje tři olympijské disciplíny. V parkuru usiluje jezdec a kůň o bezchybné překonání všech překážek v co nejkratším čase (parkur je také součástí moderního pětiboje). Cílem drezury je co nejdokonaleji předvést předepsané úlohy skládající se z jednotlivých cviků. Všestrannost, někdy též nazývána military, kombinuje parkurovou, drezurní a terénní zkoušku. V disciplínách soutěží jednotlivci i družstva.

Jezdectví je jediný olympijský sport, kterého se aktivně účastní zvířata. Svou premiéru mělo na letních olympijských hrách v roce 1900 v Paříži. Poté z programu několika her zmizelo a opět se vrátilo roku 1912 ve Stockholmu. Od té doby se objevuje na každé letní olympiádě.

HISTORIE

Lidé jezdí na koni přes 4000 let. Během středověku se vyvinuly jezdecké školy, které navazovaly na poznatky řeckých vojevůdců. Koně byli v té době trénovaní zejména pro armádní účely. Později se jezdecké umění přestalo týkat válek a postupně se z něho stalo uznávané sportovní odvětví. Vznikaly věhlasné jezdecké školy, například Španělská jezdecká škola ve Vídni.

JAK ZAČÍT S JEZDECTVÍM?

Seznam jezdeckých klubů a oddílů působících v České republice naleznete na internetových stránkách České jezdecké federace.