Kupte si už nyní

Jachting

COV_foto__93Q2164

Jachting je vodní sport, ve kterém plachetnice pohání pouze vítr. Závodí se na moři nebo jezerech, obvykle na více rozjížděk. Ty trvají 30 až 60 minut. Po společném startu plují lodě kolem bójí, jimiž je vytyčena závodní trať. Klasický olympijský okruh měl tvar trojúhelníku se vzdáleností mezi bójemi 1,8 km (1 námořní míle) a trať měla alespoň dvě kola. S nástupem nových moderních lodních tříd se změnily i tratě (nyní většinou trapezoidy nebo karusely). Do celkového pořadí se sčítají umístění v jednotlivých rozjížďkách, nejhorší výsledek se škrtá. Prvních deset lodí celkového pořadí postupuje do finálové medailové rozjížďky.

HISTORIE

První soutěže v jachtingu se datují do 17. století a Nizozemí. Poté se tento sport šířil do Anglie a Ameriky, kde roku 1851 započala slavná tradice Amerického poháru, dodnes nejstarší existující sportovní soutěže na světě. V roce 1893 vznikl na území pozdějšího Československa první jachtařský klub – Český Yacht Klub. Na programu olympijských her je jachting od roku 1900. Osm členů Českého Yacht Klubu v roli pozorovatelů bylo na olympijských hrách už v roce 1912. Od té doby ale jachtařské soutěže výrazně změnily podobu díky technologickému pokroku. Trendem bylo zmenšování hmotnosti a velikosti lodí, což zvětšilo požadavky na fyzické a technické dovednosti posádek. Olympijské závody jsou nyní rozděleny do lodních tříd a uděluje se deset sad medailí. Mezi jachtařské disciplíny patří také windsurfing a kiteboarding.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Muži: jednoposádková plachetnice ILCA 7 a dvouposádkový skif 49er, windsurfing iQFoil, kiteboarding Formula Kite

Ženy: jednoposádková plachetnice ILCA 6 a dvouposádkový skif 49erFX, windsurfing iQFoil, kiteboarding Formula Kite

Mix (v posádce muž a žena): dvouposádková plachetnice 470, foilující katamaran Nacra 1

JAK ZAČÍT S JACHTINGEM?

Jachting se v České republice provozuje na mnoha vodních nádržích, rybnících, jezerech i řekách. Začít můžete v jachtařských klubech, které najdete prakticky na každé vodní ploše. Adresář jachtařských klubů a mnoho dalších informací najdete na internetových stránkách Českého svazu jachtingu a na webu Začni s jachtingem.