Kupte si už nyní

MOST házená

házená

Házená je moderní a kolektivní míčová hra, v níž proti sobě nastupují dva týmy o sedmi hráčích (6 hráčů na hrací ploše a 1 brankář). Hřiště měří 40 m na délku a 20 m na šířku. U každé branky je s rozměry 3x2 m vyznačen prostor brankoviště, do kterého mohou vstoupit pouze brankáři. Zápas se hraje na dva třicetiminutové poločasy s desetiminutovou přestávkou. Vítězí to družstvo, které dosáhne během utkání vyššího počtu vstřelených gólů.

HISTORIE

Házená patří mezi sporty, jejichž popularita v Evropě i na celém světě strmě roste. Zároveň má ale za sebou velmi bohatou historii. V minulosti se rozvíjelo více druhů házené. Na olympijských hrách v Berlíně 1936 se představila tzv. velká házená, která se hrála venku a s 11 hráči na každé straně.

Házená se 7 hráči má původ v dánské hře haandbold. Postupným vývojem byla roku 1934 přijata mezinárodní pravidla a roku 1938 proběhlo první mistrovství světa mužů. Druhým klíčovým mezníkem jejího rozvoje se stal zakládající kongres Mezinárodní házenkářské federace v roce 1946 v Kodani. Mezi osmi zakládajícími národními federacemi byly zastoupeny čtyři skandinávské země.

V českých zemích se původně rozvíjela jedenáctková házená. V házené o sedmi hráčích se oddílová družstva poprvé oficiálně utkala v roce 1947 (ZJŠ Sparta Bratrství – Sokol Úvaly). Iniciátorem utkání byl Jan Radotínský, který se seznámil s házenou v létě 1947 na vysokoškolském zájezdu do Francie. Vznik Ústřední sekce házené koncem roku 1952 umožnil v Československu další nerušený vývoj této sportovní hry. Díky národním házenkářským tradicím patřilo Československo dlouhá léta mezi absolutní světovou házenkářskou špičku, ke které se teď už Česká republika znovu přibližuje.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Na olympijských hrách jsou na programu turnaje v sedmičkové házené. Muži soutěží od roku 1972, ženy se poprvé představily o čtyři roky později.

JAK ZAČÍT S HÁZENOU?

Na území České republiky působí celá řada házenkářských klubů. Vyzkoušet si tento sport přitom můžete kdykoliv, nábor totiž běží celoročně. Adresář časů a tréninků klubů ve vašem regionu naleznete na webových stránkách Českého svazu házené.