Kupte si už nyní

Fotbal

fotbal

Jedná se o kolektivní míčovou hru, při které proti sobě nastupují dvě mužstva o jedenácti hráčích – deset hráčů v poli a brankář. Snahou obou týmů je vstřelit více gólů než protivník. Zápas trvá 90 minut, které jsou rozděleny do dvou 45 minutových poločasů. Utkání řídí jeden hlavní, dva pomezní a čtvrtý rozhodčí.

HISTORIE

Kolébkou fotbalu je Anglie, v níž vydali roku 1862 první pravidla a kde o 26 let později vznikla fotbalová liga. Na české území dorazil fotbal poměrně brzy. Ještě na konci 19. století se zde začaly hrát zápasy a zároveň vznikly kluby AC Sparta, SK Slavia nebo FK Loučeň. Mužský fotbal je na programu olympijských her od Paříže 1900 s jednou přestávkou v roce 1932. Ženy měly premiéru v roce 1996 v Atlantě.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Na olympijských hrách startují v mužském turnaji od roku 1992 týmy složené z hráčů do třiadvaceti let se třemi povolenými výjimkami. Ženy sestavují výběry bez omezení.

JAK ZAČÍT S FOTBALEM?

Najít fotbalový klub v Česku není obtížné. Působí jich zde tři a půl tisíce a jsou rozprostřeny po celé republice. Adresář všech klubů, rozdělených podle krajů, naleznete na internetových stránkách Fotbalové asociace České republiky v rámci rozcestníku soutěží nebo na mapě klubů.