Kupte si už nyní

Florbal

Olympijský festival Tokio 2020_orig (3)

Florbal je kolektivním sportem, v němž spolu měří síly dva týmy. Z každého týmu se na hřišti střídá pět hráčů a v brance stojí brankář. Hráči mají florbalové hole (florbalky), jimiž se snaží vstřelit dutý děrovaný míček do branky soupeře. Brankáři hrají bez florbalky, oblékají speciální výstroj, masku a chrániče.

HISTORIE

První krůčky florbalu se datují do roku 1958, kdy si dělníci v továrně ve státě Minneapolis jako první na světě vyrobili plastové hokejky. Ty pak byly převezeny do Švédska, kde se sport uchytil a postupně rozvíjel pod názvem innebandy. Proto je za kolébku florbalu považována Skandinávie. Mezinárodní florbalová federace vznikla v roce 1986, první mistrovství Evropy se uskutečnilo v roce 1994.


Český florbal byl založen v roce 1992. Díky dostupnosti a atraktivitě florbalu jeho popularita v České republice rychle rostla. Florbalové soutěže se během 32 let rozrostly do osmi úrovní výkonnostních lig, vzniklo více než 400 oddílů a ligové soutěže hraje po 32 letech organizovaného florbalu v ČR  téměř 2 500 družstev. V prosinci 2018 proběhlo v Praze pod jeho záštitou mistrovství světa mužů, které se zařadilo mezi dvacet největších sportovních akcí světa toho roku.

FLORBAL NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Florbal nechybí mezi kandidáty pro zařazení na program Olympijských her. V roce 2017 se úspěšně představil na Světových hrách v polské Vratislavi a nebude tak ani chybět na největší neolympijské multisportovní akci světa příští rok v americkém Birminghamu.

JAK ZAČÍT S FLORBALEM?

Bližší informace o florbalu naleznete na oficiálních webových stránkách Českého florbalu.