Kupte si už nyní

Cheerleading

TD_21-08-07_116

Cheerleading, český překládáno také jako roztleskávání, je sportovní odvětví, které původně vzniklo v USA za účelem skupinového povzbuzování na utkáních či zápasech jiných sportů. V současné době se většina klubů věnuje tzv. sportovnímu cheerleadingu, což je samostatné soutěžní odvětví s akrobatickou choreografií předváděnou na hudbu. Její součástí jsou charakteristické pohyby, skoky, akrobacii, výhozy a lidské pyramidy, jedná se tedy o jedinečnou kombinaci taneční a akrobatické složky.

Cheerleadingu se věnují ženy i muži již od věku tří let. V týmových divizích na speciálním čtvercovém gymnastickém koberci předvádí ve 2,5 minuty dlouhé sestavě až 24 sportovců v různých kategoriích rozdělených dle věku, pohlaví a výkonnosti.

Hlavní potřebnou výbavou pro vykonávání cheerleadingu je speciální bílá sportovní obuv a jednotná uniforma. V  jedné části týmových soutěžních sestav (pokřiku) využívají cheerleaders také dobře známé pom pomy, megafony a cedule pro komunikaci s publikem.

HISTORIE

Cheerleading se zrodil v listopadu 1898, kdy byl na utkání amerického fotbalu v americkém Princetonu zaznamenán první organizovaný pokřik, který byl tehdy veden čistě muži. Většinovým ženským sportem se cheerleading stal až po 2. světové válce. Z USA se tento sport rozšířil po celém světě, International cheerleading union sdružuje celkem 120 zemí světa.

V České republice začaly vznikat první cheerleadingové kluby na počátku 90. let 20. století především jako podpora na zápasech týmů amerického fotbalu. Česká asociace cheerleaders (ČACH, Czech Cheer Association) byla ustanovena v roce 2001 a nyní sdružuje více než 2 000 cheerleaders ve 30 klubech.

CHEERLEADING NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Od roku 2021 je cheerleading uznán Mezinárodním olympijským výborem.

JAK ZAČÍT S CHEERLEADINGEM?

Cheerleadingu se věnují dívky i chlapci již od věku tří let. Bližší informace o cheerleadingu, rozmístění klubů po České republice a možnostech jak začít s cheerleadingem naleznete na stránkách České asociace Cheerleaders.