Kupte si už nyní

Box

COV_foto_id_sOH3fkC9ThAAAAAAAAB9qg

Box je bojový sport, v němž se protivníci patřící do stejné váhové kategorie snaží o vítězství nad tím druhým pomocí úderů pěstmi. Důležitým vybavením boxerů jsou rukavice. Nejčastěji se používají desetiuncové (284 g) rukavice, od váhové kategorie do 69 kg po supertěžkou váhu (nad 91 kg) se boxuje ve 12tiuncových (340,8 g) rukavicích. Olympijský (dříve známý jako amatérský) boxerský zápas mužů a žen se skládá ze tří kol, z nichž každé trvá tři minuty. Mezi koly je minutová přestávka. Délka kol u profesionálních boxerů je až dvanáct kol.

Historie

Box byl  součástí už antických olympijských her, kde měli boxeři pěsti ovázané koženými pásky. Zápas trval do té doby, než jeden z boxerů již nemohl bojovat dál či zápas vzdal. Římskou obdobou byly souboje gladiátorů, kde boje často končily smrtí. Když olympijské hry vstupovaly v roce 1896 do své moderní éry, bylo rozhodnuto, že je tento sport moc nebezpečný. Znovu se objevil na programu až v roce 1904 v St. Louis, a to díky své popularitě v USA. V roce 1912 opět ve Stockholmu na programu chyběl, jelikož ho švédský zákon zakazoval. Teprve od roku 1920 je box stálým sportem olympijských her. Jeho ženská obdoba se přidala poprvé v Londýně 2012.

Disciplíny, ve kterých se bojuje o olympijské medaile

Muži v sedmi vahách do 51kg, 57kg, 63,5kg, 71kg, 80kg, 92kg, +92kg
Ženy v šesti vahách 50kg, 54kg, 57kg, 60kg, 66kg, 75kg

Jak začít s boxem?

S boxem se dá začít v každém věku. Po celém Česku existují boxerské kluby, ve kterých probíhá trénink registrovaných členů. Detailnější informace nabízí Česká boxerská asociace na svých webových stránkách.