Kupte si už nyní

Beachvolejbal

_JRS5726

Plážoví volejbalisté vynikají rychlostí, silou a výtečnými dovednostmi s míčem – hrají totiž ve ztížených podmínkách jako je písek, slunce a vítr. Beachvolejbal hrají dvoučlenné týmy, které se snaží odehrát míč přes síť na soupeřovu polovinu tak, aby ho protivník nezpracoval a míč se dotkl země. Utkání se hrají na dva vítězné sety, první dva končí, jakmile lepší tým dosáhne jednadvaceti bodů (vítěz však musí vyhrát minimálně o dva body). Třetí set končí dosažením patnácti bodů (opět musí platit dvoubodový rozdíl).

HISTORIE

Plážový volejbal je za snow volejbalem druhou modernější variantou volejbalu. Populární je zejména v USA a v Brazílii. Vznikl na začátku 20. století na písečných kurtech v Kalifornii, bouřlivým rozvojem prošel v 80. letech. V roce 1983 vznikla v USA asociace volejbalových profesionálů AVP a po čase došlo i k dohodě mezi AVP a FIVB (Mezinárodní volejbalovou asociací), která organizuje a řídí soutěže už po celém světě a sjednocuje pravidla. V roce 1987 se odehrálo první Mistrovství světa v brazilském Rio de Janeiru, o dva roky později odstartovala Světová série. Ve stejném období se začaly objevovat první beachvolejbalové kurty na českém území. V roce 1991 byla založena asociace Beach volejbalu při České a Slovenské federaci volejbalu a v roce 1992 už se konalo v Brně 1.mistrovství ČSFR v plážovém volejbale.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Na OH se plážový volejbal objevil jako ukázkový sport v Barceloně 1992, od Atlanty 1996 je součástí programu. Soutěží se v kategorii mužů a žen.

JAK ZAČÍT S PLÁŽOVÝM VOLEJBALEM?

Seznam všech oddílů, které se věnují volejbalu, naleznete na internetových stránkách Českého volejbalového svazu.