Kupte si už nyní

Basketbal

covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaacibw.jpg

Basketbal patří mezi kolektivní míčové hry. Utkání, v němž proti sobě nastupují dva pětičlenné týmy, se hraje na čtyři čtvrtiny po 10 minutách. Hráči jednotlivých týmů se prohozením míče obroučkou koše snaží získat více bodů než soupeř. Koš je ve výšce 3,05 m. V nové disciplíně 3x3 proti sobě stojí tříčlenné týmy a hraje se na jeden koš. Utkání trvá 10 minut nebo do dosažení 21 bodů jedním z týmů.

Historie

S basketbalem přišel v roce 1891 učitel tělesné výchovy James Naismith, který dostal za úkol vymyslet kolektivní sport, jenž by se mohl v čase nepříznivého počasí hrát v tělocvičně. Naismith na protilehlé strany tělocvičny přibil ve výšce 10 stop koše na sběr broskví, k nim postavil žebříky a dva žáky pověřil vyndáváním míče z košů. Pravidla tehdy neumožňovala pohyb s míčem, hra si přesto rychle získala oblibu po celé Severní Americe a začala se šířit i na další kontinenty. Už v roce 1897 si ji vyzkoušeli také na gymnáziu ve Vysokém Mýtě.Na program olympijských her byl basketbal zařazen v roce 1936 a dlouho mu kralovalo USA. Až v roce 1972 dokázal Sovětský svaz za kontroverzních okolností USA porazit. Po dalším vítězství Sovětů v semifinále roku 1988 se sport otevřel profesionálům, a tak v Barceloně 1992 hrály hvězdy NBA jako Michael Jordan, Magic Johnson a Larry Bird – a zlatý „Dream Team“ ukázal pravou exhibici. Od té doby je výběr z nejlepší basketbalové ligy na světě vždy jasným favoritem. Selhal zatím jen jednou – v roce 2004 podlehl v semifinále pozdějšímu vítězi z Argentiny. Ženský basketbal na začátku tak jasného favorita neměl. Od roku 1976, kdy poprvé vstoupil na olympijské hry, se ale zlaté medaile dělily také pouze mezi dva celky – bývalý Sovětský svaz (později SNS) a USA. Od roku 1992 vítězí pouze Američanky. Na olympijských hrách v Tokiu 2020 měla premiéru basketbalová disciplína 3x3. Basketbalové hřiště 3x3 bývá často postaveno na atraktivních místech včetně historických center měst. Zlato z Tokia budou v Paříži mezi muži obhajovat Lotyši a mezi ženami Američanky.

V roce 2022 si významné jubileum připoměla Česká basketbalová federace, od jíž založení uplynulo 100 let.

Disciplíny, ve kterých se bojuje o olympijské medaile

Basketbalový turnaj 5x5 i 3x3 hrají muži a ženy.

Jak začít s basketbalem?

V České republice se nachází velké množství basketbalových klubů s týmy ve všech věkových kategoriích. Více informací naleznete na internetových stránkách České basketbalové federace.