Kupte si už nyní

Baseball

baseball

V baseballu proti sobě nastupují dvě družstva o devíti hráčích. Útočící hráč (pálkař) se snaží pálkou zasáhnout míč nadhozený nadhazovačem soupeřova týmu. Pokud se pálkaři podaří oběhnout všechny mety, aniž by byl vyautován, získává jeho tým bod. Cílem obrany je bodování zabránit. Vyřazení běžců je možné chycením míče ze vzduchu, zahráním míče na metu dříve než dorazí běžec, tečováním a strikeautem. Hraje se na devět směn a hra není časově omezená. Vítězem je družstvo, které v zápase získalo větší počet bodů.

HISTORIE

První utkání se podle dnešních pravidel odehrálo v roce 1876. Sportem číslo jedna je ve vyspělých zemích Asie jako je Japonsko a Jižní Korea. Velmi populární je především v Americe, kde se hraje i nejslavnější profesionální baseballová liga (MLB). Profesionální ligy se hrají i v Japonsku, Jižní Koreji, Mexiku, Číně a dalších zemích. V Evropě se mezi nejlepší reprezentace řadí Itálie a Nizozemsko. Těsně za touto dvojicí je další výkonnostní sled zemí jako Česká republika, Německo, Francie a Španělsko.

BASEBALL NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Baseball byl jako ukázkový sport na mnoha hrách před druhou světovou válkou. V novodobé historii byl ukázkovým sportem v roce 1988 v Soulu. Jako řádný sport byl poprvé zařazen v roce 1992 v Barceloně a na programu zůstal až do her v Pekingu 2008. Pro olympiády v letech 2012 a 2016 byl z programu vyřazen a opět se vrátil v Tokiu 2020, v Paříži 2024 však zase bude chybět.

JAK ZAČÍT S BASEBALLEM?

Bližší informace o baseballu naleznete na oficiálních webových stránkách České baseballové asociace (ČBA), popřípadě na emailu baseball@baseball.cz. Nově lze taktéž zjistit polohu všech českých klubů a dozvědět se podrobnější informace na webových stránkách Česko hraje baseball.