Kupte si už nyní

Badminton

badmniton (1)

Nejrychlejší z raketových sportů je náročný na postřeh, rychlost, výbušnost, koordinaci i celkovou kondici. Pomocí raket odehrávají badmintonisté péřový míček přes síť, jejíž horní okraj se nachází 1,5 metru nad zemí. Míček létá rychlostí i více než 400 km/h. Hráč se snaží protivníka dostat do situace, ve které míček nezasáhne nebo neodehraje zpět přes síť do pole soupeře. Hraje se na dva vítězné sety do 21 bodů s rozdílem o dva body. Nastavit set je možné do 30 bodů.

HISTORIE

Indický sport zvaný „poona“ se dostal díky britským vojákům v polovině 19. století do Evropy a vznikl badminton. Hra se brzy stala oblíbenou aktivitou pro volný čas, ale místo ve světě vrcholového sportu si našla až ve 20. století. První olympijský turnaj se uskutečnil dokonce až v Barceloně roku 1992. Od té doby se pod pěti kruhy střetávají muži i ženy ve dvouhře i čtyřhře. V Atlantě 1996 pak byla do programu zařazena také smíšená čtyřhra. Badminton je dlouhodobě pod nadvládou asijských reprezentací, dominují Číňané, Jihokorejci a hráči z Indonésie či Japonska. V Evropě se nejvíce daří Dánsku.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

dvouhra, čtyřhra, dvouhra žen, čtyřhra žen, smíšená čtyřhra

AIRBADMINTON

AirBadminton je venkovní verze badmintonu navržena tak, aby měli lidé každého věku více možností si tento sport zahrát. Platí přitom podobná pravidla jako u badmintonu, hlavním rozdílem je pouze to, že od sítě k podávací čáře je 2 m „mrtvá zóna“. Pokud AirShuttle spadne do této zóny, počítá se jako chybný míč, a tím pádem získává bod soupeř. Hraje se dvouhra, čtyřhra a triple, tedy 3 vs. 3.

JAK ZAČÍT S BADMINTONEM?

Badminton je možné hrát v každém věku a na všech úrovních. Začátečníci se brzy naučí základní techniku a dokáží udržet míček ve hře. V současné době registruje Český badmintonový svaz téměř 10 000 členů sdružených ve 140 oddílech. Počet lidí, kteří badminton hrají rekreačně, je však mnohonásobně větší. Více informací nabízí webové stránky Českého badmintonového svazu. Školy najdou inspiraci v projektu Začni s badmintonem.