Kupte si už nyní

ORLEN atletika

_JRS5816

Atletika je považována za královnu sportu. Její disciplíny vycházejí z přirozených lidských lidských pohybů, tedy z běhu, chůze, skoků, vrhů a hodů. Hlavním cílem atleta je běžet nejrychleji, skákat nejvýše nebo nejdále a vrhat nebo házet nejdále různá náčiní. Atletika tak představuje naplnění olympijského motta „Citius, Altius, Fortius“ (rychleji, výše, silněji).

HISTORIE

Atletika byla součástí již starověkých olympijských her. Závodilo se v pětiboji, který sestával ze zápasu, běhu, skoku do dálky, hodu diskem a oštěpem. Novodobá historie tohoto sportu se začala psát v 17. století v Anglii. První atletické kluby vznikly v druhé polovině 19. století a do stejného období se datují i první informace o závodech. Na novodobých olympijských hrách v Aténách 1896 závodili pouze muži, a to ve 12 disciplínách. Oficiální pravidla má atletika od roku 1912, kdy vznikla Mezinárodní amatérská atletická federace. Nejvyšší řídící organizace atletiky byla v roce 2001 přejmenována na Mezinárodní asociaci atletických federací (IAAF) a od roku 2019 používá název Světová atletika (World Athletics).

Na českém území se atletické disciplíny zpočátku šířily hlavně zásluhou Sokolů, kteří mají významný podíl na její popularitě u nás. Česká amatérská atletická asociace (ČAAU) byla založena v roce 1897 a zpočátku sdružovala většinu sportů, včetně fotbalu, hokeje či tenisu. Ve stejném roce se poprvé konaly legendární Běchovice, které jsou nejstarším silničním během v Evropě. V současnosti je zastřešující organizací Český atletický svaz (ČAS).

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m, maraton, 3000 m překážek, 100 m překážek (ženy), 110 m překážek (muži), 400 m překážek, skok vysoký, skok o tyči, skok daleký, trojskok, vrh koulí, hod diskem, hod kladivem, hod oštěpem, sedmiboj (ženy), desetiboj (muži), chůze 20 km, chůze, chodecká štafeta, štafeta 4 x 100 m, štafeta 4 x 400 m (muži, ženy a smíšená)

JAK ZAČÍT S ATLETIKOU?

Prvním krokem je přihlášení se do atletického oddílu nebo kroužku, který vás dále povede v tréninku a nabídne vám potřebné zázemí. Členem se můžete stát v každém věku. Detailnější informace a výpis jednotlivých oddílů, včetně kontaktních osob a údajů, naleznete na webových stránkách Českého atletického svazu nebo pro více informací o atletice pro děti a rodinu navštivte web Pohybová gramotnost.