Olympijský festival v Brně byl slavnostně zahájen

Oficiální otevření Olympijského festivalu v Brně se uskutečnilo jen hodinu před slavnostním ceremoniálem v Jižní Koreji, kde se oficiálně zahájily XXIII. zimní olympijské hry. První hosté ochutnali i Olympijský chléb Karel.

zahaha

Na úvod ceremoniálu, který byl odstartován v 11 hodin, přivítali moderátoři Petr Svěcený a Daniel Stach na pódiu tanečníky z Cheerleaders Brno Tigers, kteří předvedli dech beroucí akrobatické kreace. V pavilonu Z se otevřela jednotlivá sportoviště již v 9 hodin ráno.

Olympijský festival v Brně slavnostně zahájil přestřihnutím červené stuhy premiér ČR Andrej Babiš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, primátor města Petr Vokřál, místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Libor Varhaník a náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Taťána Malá. Nechyběl ani zlatý olympionik z Nagana 1998 Milan Hnilička a velvyslanec Korejské republiky Moon Seoung-hyun. 

„Jsem strašně rád, že se nám podařilo dostat Olympijský festival do Brna. Byla to trochu delší cesta, chtěli jsme to pořádat už v roce 2016. Když to teď vidím, je to velký zážitek a chtěl bych všechny pozvat sem do Brna,“ řekl primátor města Brna Petr Vokřál. „Ta atmosféra bude postupně s tím, jak se bude olympiáda vyvíjet, stále lepší a lepší. Budu strašně rád, když zejména děti z celého okolí a Brna budou mít možnost si vyzkoušet sporty, které by si jinak možná vyzkoušet nemohli,“ doplnil primátor.

Premiér pochválil jednotlivá sportoviště, která si měl možnost před ceremoniálem prohlédnout. „Jsem rád, že se takové akce konají, jen mě mrzí, že něco podobného není v Praze. Naše vláda se bude snažit dlouhodobě investovat více do sportu, chceme zlepšit sportovní infrastrukturu a přitáhnout tak lidi ke sportu a ke zdravému způsobu života," řekl Andrej Babiš.

„Rozpohybovat děti, to je pro nás nejdůležitější. Ať už skrze tělocviky nebo kluby. Zrenovovat a zmodernizovat sportoviště. Nejde jenom o hokej, ale ten je specifický, protože potřebujete bruslit. Já nejsem typ člověka, který se moc dívá zpátky, ale raději se dívám dopředu a chtělo by to nějaký další velký úspěch,“ řekl i o vzpomínce na Nagano Milan Hnilička.

Jedním z prvních sportovních hostů na pódiu byl střelec David Kostelecký, který již letos absolvuje první kvalifikační závody pro olympiádu v Tokiu. „Shodou okolností je to v září v Koreji. Takže máme tematické souznění s letošní olympiádou,“ usmál se olympijský vítěz z Pekingu 2008.

Na pódiu přivítala první návštěvníky i bronzová olympionička v trojskoku Šárka Kašpárková a krasobruslařka Eliška Březinová.

Všichni hosté v rámci zahajovacího ceremoniálu otestovali Olympijský chléb Karel, který si pochvalovali. Ten můžou návštěvníci ochutnat i v rámci Olympijského festivalu.

Tanečníci Cheerleaders Glitter Stars Slavkov uzavřeli oficiální část a návštěvníci pavilonu Z pak mohli na velkoplošné obrazovce sledovat slavnostní zahajovací ceremoniál z Pchjongčchangu.

Foto: ČOV/Radek Miča

Souhlasím
###message