Na Festivalu rostou plácky pro další Nagano, myslí si Slavomír Lener

Den ve znamení Nagana, takový byl čtvrtek na Olympijském festivalu v Brně. Čestným hostem byl Slavomír Lener, který na Hrách v Naganu asistoval hlavnímu trenérovi Ivanu Hlinkovi. Připomněli jsme si s ním dvacet let od slavného finále, kde Svobodova trefa do ruské branky znamenala české zlato, přepisování dějin a otevírání zlaté brány.

40376009192_9e603c1bb6_k

Stane se letos něco podobného i v Pchjongčchangu? Tip jsme chtěli také od Slavomíra Lenera. Nepochodili jsme. „Já netipuju, to už bych prohrál všechny peníze,“ smál se při našem povídání. Přesto viděl jistou paralelu současného týmu v Koreji a tehdejšího v Japonsku. „Tam jsme byli neskutečná parta, fakt jsme od zápasu s Amerikou, který jsme otočili, táhli za jeden provaz. Nikdo neřekl ani slovo, Ivan byl obrovská autorita, třeba Libor Procházka neodehrál v Naganu ani minutu, ale ani necekl,“ říkal Lener a podobnou atmosféru cítí na dálku i ze současného týmu v Koreji.

Určitě by Jandačově týmu přál podobný návrat, jaký měli oni z Japonska. Vyprávějí se o něm legendy. „Jo, pili jsme, ale co jsme měli dělat?“ říká se smíchem Lener. Domů se vracel celek prezidentským speciálem, dvakrát po cestě měl mezipřistání a dlouhé doby prodlevy. Tak se pilo a pilo. „Pak mi to mnozí vyčítali, hlavně ti, co pijí pořád, ale pro nás to byla výjimka, něco mimořádného, neopakovatelného. Hlavně prezidentský salonek v tom letadle dostal zabrat,“ pouští asistent kouče na veřejnost informaci, ale další detaily si už nechává pro sebe.

Do Brna na Olympijský festival přijel na pár hodin. Ovšem atmosféra v pavilonu Z jej uchvátila. „Krásné hřiště, plno bruslících dětí, to je přesně to, co bychom pro náš hokej potřebovali. Takové plácky u každé školy, to by bylo fantastické,“ myslí si zkušený trenér a hokejový metodik. „Právě na takových hřištích mohou vyrůst další generace, které by mohly zopakovat Nagano,“ dodal.

Jiný sport si tady nezkusil, ani třeba curling, hit Festivalu. „Hrál jsem ho už několikrát, dobře vím, že to není žádná legrace, ale plnohodnotný sport. Když hokejistům uteče puk, tak ho může další hráč zastavit, odehrát jinam, ale u curlingu můžete akorát zametat a zametat…“

 

 

Souhlasím
###message