Dostupná kapacita na pokladně pro dnešní den
Rezervace vstupu na nadcházející dny
Rezervovat

Atletika

Atletika

Přijďte si vyzkoušet atletickou všestrannost.

Sport, který je považován za královnu všech sportovních disciplín. Jednotlivé disciplíny vycházejí z přirozených lidských pohybů, tedy z běhu, chůze, skoků, vrhů a hodů. Hlavním cílem atleta je běžet nejrychleji, skákat nejvýše nebo nejdále a vrhat nebo házet nejdále různá náčiní. Atletika tak představuje naplnění olympijského motta „Citius, Altius, Fortius“ (rychleji, výše, silněji).

HISTORIE

Atletika byla hlavní náplní starověkých olympijských her. Závodilo se v pentathlonu (pětiboji), který sestával ze zápasu, běhu, skoku do dálky, hodu diskem a oštěpem. Novodobá historie atletiky se začala psát v 17. století v Anglii. První atletické kluby vznikly v druhé polovině devatenáctého století, ze stejného období se datují i první informace o závodech. Na novodobých OH v Aténách 1896 závodili jen muži, a to ve 12 atletických disciplínách. Ofi ciální pravidla má atletika od roku 1912, kdy vznikla Mezinárodní amatérská atletická federace. Nejvyšší řídící organizace atletiky byla v roce 2001 přejmenována na Mezinárodní asociaci atletických federací (IAAF) a od roku 2019 používá název Světová atletika (World Athletics). Na českém území se sláva atletiky zpočátku šířila hlavně zásluhou Sokolů. Česká amatérská atletická asociace (ČAAU) byla založena v roce 1897 a zpočátku sdružovala většinu sportů, včetně fotbalu, hokeje či tenisu. Ve stejném roce se poprvé konaly legendární Běchovice, které jsou nejstarším silničním během v Evropě. V současnosti je zastřešující organizací Český atletický svaz (ČAS).

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m, maraton, 3000 m překážek, 100 m překážek (ženy), 110 m překážek (muži), 400 m překážek, skok vysoký, skok o tyči, skok daleký, trojskok, vrh koulí, hod diskem, hod kladivem, hod oštěpem, sedmiboj (ženy), desetiboj (muži), chůze 20 km, chůze 50 km (jen muži), štafeta 4x 100 m, štafeta 4x 400 m (muži, ženy a smíšená).

JAK ZAČÍT S ATLETIKOU?

Prvním krokem je přihlášení se do atletického oddílu nebo kroužku, který vás dále povede v tréninku a nabídne vám potřebné zázemí. Členem se můžete stát v každém věku. Detailnější informace a výpis jednotlivých oddílů, včetně kontaktních osob a údajů, naleznete na webových stránkách Českého atletického svazu pod tímto odkazem: www.atletika.cz nebo pro více informací o atletice pro děti a rodinu navštivte web www.pohybova-gramotnost.com.